Nilgün Seçen


TÜRKİYE’NİN BABASI, BENİM BABAM

Her yıl Haziran Ayının 3. pazar günü hepimizin bildiği gibi babalar günü olarak kutlanır.


Altı çocuğunu annesiz olarak büyüten bir babanın kızının çabaları sonucu kutlanmaya başlanan Babalar Günü bence de çok anlamlı ve önemlidir.

Bizlerin varlık sebebi olan ve evlatlarını yetiştirmek için ellerinden gelen tüm çabayı sergileyen kıymetli babalarımızı unutmamız mümkün değildir. Hepimizin babası evlatları için çok özel ve kıymetlidir. Bu vesileyle bende varlık sebebim, canım babam Sabri KUTSAL ve kıymetli evlatlarım Büşra ve Buğra’nın babası hayat arkadaşım Mustafa SEÇEN başta olmak üzere tüm babalarımızın Babalar Gününü yürekten kutluyorum.

***

Başta kayın pederim Rahmetli Mustafa SEÇEN olmak üzere ebediyete intikal eden babalarımızı da rahmet, minnet ve şükranla anıyor, ruhlarının şad ve mekanlarının cennet olmasını diliyorum.

Baba olmak sadece biyolojik olarak çocukların dünyaya gelmesine katkıda bulunmak değildir. Asıl babalık çocuklara babalık sevgisi, şefkati ile davranıp, değer verip, onları koruyup kollayıp en iyi şekilde yetiştirmektir.

Güzel Ülkeme hizmet edip, karanlıktan aydınlığa çıkartan, tüm çocuklarımızın yüzünü güldüren Ulu Önder Atatürk’te hepimizin manevi babasıdır. Ona ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bir de baba lakabı ile anılan 17 Haziran 2015 ebediyete uğurladığımız 9. Cumhur Başkanımız Rahmetli Süleyman DEMİREL’de hepimizin babasıdır. Bu yıl babalar gününden iki gün önce, ölüm yıl dönümünde kendisini anmak üzere yapılan törene değerli Doktoru, kıymetli Vekilimiz Aylin CESUR’un daveti üzerine çok kıymetli hocam, başkanım Veli CENGİZ ve Nurettin ZÜMRÜTTAŞ kardeşimizle birlikte katıldık. Isparta’da İslamköy’de önce mezarı başında anıp, sonrasında kendi adını taşıyan Üniversite’de yapılan anma etkinliğine katıldık. Orada da duygu dolu anlar yaşadık.

***

Rahmetli Süleyman DEMİREL’le bir dönem omuz omuza siyasette yer almaktan, döneminde Kadın Kolları İl Başkanlığı yapmaktan hep onur duydum. Zira kendisi bizlere hep bir baba gibi değer verdi ve hiç unutmadı. Yıllar sonra Süleyman Demirel Fen Lisesinde okuyan kızımın, Veli CENGİZ hocamızla birlikte okulu temsilen gerçekleştirdikleri ziyarette kızımın soyadını duyunca derhal ona “Sen Avukat Nilgün SEÇEN’in kızı mısın” diye sorarak ona birlikte güzel anılarımızdan bahsedip, kızımı onore etmesi de Türkiye’nin babasının bu lakabı ne denli hak ettiğinin güzel bir göstergesidir.

Kısacası çocuklara her zaman özel önem veren Ulu önder Atatürk’te, Süleyman DEMİREL’de Türkiye’mizin yani hepimizin babasıdır. Onlarda, varlık sebebimiz olan babalarımızda her türlü sevgi ve saygıyı hak ediyorlar.

Babalar günü vesilesiyle kendimin çocukluk yıllarımda yazdığım bir şiiri tüm babalara armağan ediyorum.

***

BABACIĞIM

Seni anlatmaya sözcükler yetmez

Bendeki değerin asla hiç bitmez

O kadar yücesin ki hem de mütevazi

Sevgin bir o kadar büyük kucaklar hepimizi

Her derde devasın kimseye kıyamazsın

Kendin üzülsen bile bizleri hiç üzmezsin

En iyi arkadaşım, can yoldaşım, sırdaşım

Bıkmadan usanmadan bana candan bakanım

Evlatlarını bir tutup uzlaşmayı sağlayan

Güzel sözleri ile hep bizi bir birimize bağlayan

Ne olursa olsun bana moral verenim

Senin sayende tam oldu güvenim

İyiyi doğruyu sen öğrettin bize

İnsanlığa hizmeti işledin içimize

Yemeden yediren, giymeden giydiren

Her daim destek olup yolumuzu açansın

Dağ gibi arkamdasın, karşılık beklemezsin

Sonsuz sabrınla her kese örneksin

Hakkın ödenmez senin

İyi ki babamsın sen benim

 

Babalar gününüz kutlu, hayatınız daima mutlu olsun…

Uzm. Arabulucu Av. M. Nilgün SEÇEN